Magnetoterapie
Úvod
MAGNETOTERAPIE je jednou z nejstarších forem fyzikální terapie, původem je to přírodní biologická metoda. Regenerační a léčebné účinky magnetického pole jsou lidem známy více než 2000 let. Již v období starověku je popisováno, jak léčit onemocnění rudou zvanou magnetovec. Název magnetismus je odvozen od řeckého města Magnesia, kde se magnetovec těžil. V posledních letech dochází k významné renesanci magnetoterapie, k uplatnění v kombinované fyzikální terapii, při fyzioterapii.
Léčba magnety se s úspěchem používá v revmatologii, ortopedii, sportovní medicíně, balneologii, dermatologii, v neurologii či při rehabilitacích.
Magnetické pole může být buď stálé nebo proměnné, pulsní. Nelze obecně říci, které je prospešnější. Záleží na konkrétní situaci, na konkrétním člověku a jeho potížích. Obecně lze říci, že stacionární magnety lépe působí na chronické potíže, na revmatoidní potíže, na relaxaci, lépe spolupůsobí s dalšími fyzikálními metodami. Proměnné (nebo také pulsní) magnety jsou vhodné u stavů, kde je v popředí akutní nebo subakutní zánět.
Magnetické pole působí na buňky - urychlují hojení, upravují metabolismus a podporují vznik alkalického prostředí, nepříznivé pro mikroorganismy, jež mohou být příčinou zánětu a infekce.
Účinek magnetů spočívá v tlumení bolesti, otoku a zánětu, působení magnetů výrazně urychluje regeneraci, urychluje se hlavně regenerace buněčných membrán, zlepšují se parametry krevního zásobení. Magnetoterapie zmírňuje bolesti kloubů a svalů, vytváří podmínky pro kvalitní odpočinek, podporuje hojení kostí, stimuluje krevní oběh. Uplatníte i při práci, sportu, ve dne i při spánku. Na magnetoterapie nevzniká návyk, ve farmakologickém slova smyslu.
Příznivý vliv magnetoterapie se uplatní mj. u mimokloubního revmatismu (chronické záněty, jizvy po poranění svalů, šlach, i mnoho let po zranění ).
Léčebnými účinky magnetického pole se začalo zabývat i Evropské společenství v Bruselu.
V roce 1992 byl Evropským společenstvímvyhlášen projekt na optimalizaci magnetické indukce a frekvence pulzů pod názvem COST 244. Nositelem úkolu byla česká společnost 2EL z Nového Bydžova, výrobce přístrojů UltiCARe. Koordinátorem zadání se stal MUDr. Jiří Jeřábek, CSc. Hlavním přínosem bylo významné snížení magnetické indukce a stanovení optimálního průběhu budícího impulzu. Výsledek projektu byl přednesen a vyhodnocen v roce 1996 na prvním Světovém magnetoterapeutickém kongresu v Londýně.
Přístroje UltiCARe LT-99, BioTorus LT-100, BioPulse VF-XP a Theramag VF-18P jsou výsledkem tohoto projektu.
Přístroj na obrázku je UltiCare LT-99. Je dalším z řady přístrojů UltiCare od výrobce 2EL, spol.s.r.o. Nový Bydžov. Tento přístroj je určen pro používání v domácnosti pro široký okruh lidí. UltiCare LT-99 generuje pulsní magnetické pole s možností nastavení od 1,3 až 72,7 Hz v několika nastavitelných programech. Tyto možnosti přístroje UltiCare nejlépe vyhovují široké možnosti použití.
Hlavní účinky pulzního magnetického pole:
- Rozšíření cév (vazodilatace) – prokrvení tkáně
- Protizánětlivé působení (sterilní i mikrobiálně podmíněne záněty)
- Zmírnění bolesti (analgetický účinek)
- Odstranění svalového napětí (myorelaxační účinek)
- Urychlení procesů hojení
- Protiedémové působení
- Posílení a stabilizace kostní tkáně
- Zlepšení buněčného, a tím i tkáňového metabolismu
- Posílení imunitního systému
- Snížení spotřeby léků, rychlejší uzdravení, podstatné snížení až vymizení
- Obtíží u chronických onemocnění, vše jako důsledek výše uvedených účinků
Známé a klinicky testované jsou účinky u těchto onemocnění:
- Revmatické nemoci (artritidy, Bechtěrev, artróza, spondylartróza, dna, atd.)
- Bolesti zad
- Osteoporóza
- Spondylóza
- Prostatitida
- Čerstvé zlomeniny
- Fibromyalgie
- Poúrazové stavy
- Otoky a záněty
- Zhmožděniny a popáleniny
- Tenisový loket, zmrzlé rameno
- Poranění periferních nervů
- Paradentóza, zánět okostice
- Poruchy látkové výměny
- Bolesti hlavy (migrény)
Kontraindikace, tedy stav, kdy se nesmí magnetoterapie použít, jsou malé:
- Gravidita
- Nádorová onemocnění
- Elektronické náhrady a stimulátory
- Akutní krvácení
- Hyperfunkce endokrinních žláz
- Akutní infekční onemocnění
- Akutní TBC
- Silné mykózy
Možnosti použití
Neurologie: Alzheimerova nemoc, Parkinsonismus, roztroušená skleróza, stavy po mozkových mrtvicích, ischias, neuralgie trigeminu, paravertebrální spazmy, migrény /bez patologické změny EEG/, lehké mozkové dysfunkce.
Chirurgie: hnisající rány, zlomeniny, bércové vředy a erisypel, stav po TEP, pooperační rány a popáleniny, fantomové bolesti a amputační pahýly.
Gynekologie: premenstruační syndrom /dva dny před menstruací/, záněty vejcovodů a vaječníků, zánět děložní sliznice a dělohy, cysty a myomy, pooperační stavy po gynekologických operacích a hysterektomiích, rekonvalescence po porodu, neplodnost.
Interna: poruchy krevního tlaku, cukrovka, arytmie, ischemická porucha srdeční,
stav po infarktu myokardu a po operaci bypasu, dna, záněty žlučníku, regenerace jater, zácpa, žaludeční a dvanácterníkové vředy. Onemocnění ledvin, bronchitida, astma, alergie různého původu, anemie a počáteční stádium leukemie.
Ortopedie: artrózy, artritidy, Bechtěrevova nemoc, syndrom karpálního tunelu, zmrzlé rameno, tenisový loket, záněty kostní dřeně, osteoporóza a svalové atrofie, úponové bolesti a záněty šlach, bolesti zad a pohybového aparátu, pásová opar, revma.
Oftalmologie: degenerativní onemocnění sítnice, šedý a zelený zákal, regenerace očního nervu.
Stomatologie: paradentóza, záněty, artrózy čelistního kloubu, zánětlivé onemocnění okostice, prevence zubního kazu.
Urologie: akutní a chronická prostatitida, hypertrofie prostaty, záněty močových cest a močového měchýře, inkontinence, poruchy erekce, sexuální dysfunkce.
Dermatologie: ekzémy, lupenky, dermatózy alergické, akné, trofické kožní poruchy,
alopecie /plešatost/, povrchové záněty kůže, zajizvení ran a vrásky, proleženiny, opary na rtech.
Cévní systém: záněty žil, úprava elasticity cév, detoxikace cév proti cholesterolu a homocysteinu, optimalizace hustoty krve zamezující trombózu, poruchy prokrvení dolních a horních končetin, angina pectoris.
ORL: mastoiditida, chronické i akutní sinusitidy, záněty krčních i nosních mandlí, tinitus /pískání v uších/, rýma a nachlazení.
Sportovní lékařství: úrazy kloubů, svalů a šlach, dystorze šlach a úponů, zkrácení sportovní absence.